Cítíte se „pod psa“ zkuste změnit barvy, aneb jak barvy působí na psychologii člověka.
Dle odborníků, módních poradců a stylistů nás barvy ovlivňují jak fyzicky tak psychicky. Jak tedy využít barev v našem šatníku pro svůj prospěch? Správně zvolené barvy mohou být silnou zbraní ve Vašich rukou. Už v roce 1903 získal profesor Nils Finsen Nobelovu cenu za medicínu, když prokázal, že barevná chvění, která procházejí lidským tělem, v něm mohou vyvolat výrazné reakce. Vždy si předem promyslete, v jakém oboru pracujete a jak chcete na ostatní působit. Barvy působí na všechny a můžete s nimi ovlivnit atmosféru ve svůj prospěch. Barva vás může zkrášlit, podtrhnout vaši osobnost, vyjádřit vaše postavení.
Červená Vám dodá sebevědomí, působí povzbudivě a aktivně. Povzbuzuje chuť k jídlu a dokáže vyvolat silné emoce. Pokud si na sebe vezmete červenou, dodá vám energii a ženy v ní působí velmi smyslně.
Oranžová barva je kreativní, optimistická a vášnivá. Působí nespoutaně, má dynamičnost a je veselá. Povzbudí vaši komunikaci a stimuluje ducha. Symbolizuje štěstí, intelekt a koncentraci. Podpoří vaše zdravé prosazování. Je vynikající na trávení a deprese.
Žlutá barva je veselá, přitahuje pozornost, povzbuzuje myšlení i chuť do života. Se žlutou budete působit velmi optimisticky.
Modrá barva se hodí do konzervativního prostředí, vzbuzuje dojem vyrovnanosti, klidu a serióznosti. Modrá Vám pomůže vytvořit dojem, že jste inteligentní, rozvážní a komunikativní. V modrých šatech nebo košili, neupoutáte zbytečnou pozornost a zároveň budete působit důvěryhodně. Otevírá mysl, aby byla přístupná inspiraci a intuici.
Zelená barva také vzbuzuje důvěru, ale i přátelskost a stabilitu. Zároveň je barvou uklidňující a psychologové radí nevolit ji pro důležitá jednání, kde se potřebujete vy i váš protějšek náležitě soustředit. Pokud jste vyčerpaná a trápí Vás stres, tahle barva Vás skvěle uklidní.
Černá barvička je elegantní a tajemná. Může být také velmi formální a oficiální. Dávejte si však pozor na její nošení od hlavy až k patě, může působit depresivně. V černé budete působit sofistikovaně a profesionálně. Pokud nosíte černou vše kolem ní, jakoby svítí a někdy až moc, černá tak může zdůraznit Vaše vrásky a jiné nedostatky. Můžete v ní také působit bledá, nebo o několik let starší.
Šedá barva je také velmi formální oproti modré a černé však působí přístupněji a přátelštěji. Můžete ji využít v zaměstnání, kde potřebujete, aby se Vám lidé otevřeli. Navíc se skvěle kombinuje s ostatními barvami.
Hnědá barva vyvolává sice pocity důvěryhodnosti, přátelství a spolehlivosti, není však barvou vzbuzující respekt a podtrhující autoritu. Perfektně se hodí pro neformální příležitosti.
Růžová je barva, lásky, štěstí a čistoty myšlení. Zklidňuje emoce a probouzí soucit. Pozor však na přehnaně růžové kombinace, můžete působit velmi dětinsky. Pokud se cítíte osamělá, tahle barva vás obejme a pohladí.
Fialová je mystická meditační barva. Budete v ní působit étericky a vznešeně. Ale pozor jen málokomu sluší, ve světlých tonech můžete působit mdle. Na druhou stranu s ní můžete vykouzlit naprosto dokonalé barevné kombinace.
Bílá barva je symbolem čistoty a nevinnosti. Je vhodná pro mírová jednání. Vyznačuje spolehlivost a upřímnost. Člověku přisuzuje chladnější vzhled a zviditelňuje nedostatky ( muži- oholit, učesat ženy- důkladně nalíčit, upravit vlasy). Tuto barvu zvolte, pokud chcete působit avantgardně a pokrokově. Bílá barva se velmi často kombinuje s černými kostýmky či obleky. Působí to velice tvrdě a je vhodné nahradit bílou barvu raději odstíny béžové či meruňkové.
A jak by se tedy žena měla obléci, aby působila profesionálně?
Pokud pracujete v konzervativním prostředí, volte také konzervativní barvy. Vhodnými barvami jsou tmavě modrá, antracitová, šedá, černá, vínová, olivová a béžová. Budou vašimi základními stavebními kameny profesionálního šatníku.
Ženy v méně konzervativním povolání si mohou dovolit při výběru barev přeci jenom větší volnost. Křiklavé a velmi nápadné barvy však snižují Vaši serióznost, kterou by se oděv do zaměstnání měl vyznačovat. Škála tmavě modrých odstínů, šedé, olivová, béžová v neposlední řadě také klidnější odstíny červené jsou vhodné barvy pro základní typy kostýmů, klasických kalhot a sukní. V kombinaci se světlejšími halenkami či topy tvoří základ profesionálního šatníku. Jasné barvy používáme na menší plochy (šátek, šálka, top, doplňky) pro oživení našeho oblečení. Neutrální barvy nám zajistí nejen profesionální vzhled, ale také vysokou míru kombinovatelnosti našeho oblečení.
Pokud stále váháte, obraťte se na módního poradce 🙂
autor článku: osobní stylistka a make-up artistka Michaela Tutko