Kolik máte doma podprsenek, které Vám opravdu sedí? Neškrábou, neškrtí, nebo se Vám nerýsují pod tričkem? O spodních kalhotkách ani nemluvím…..

Tak schválně! Otevřete prádelník a podívejte se pravdě do očí :-). Kolik opravdu pěkných kompletů vlastníte? Prádlo si nekupujeme přece jen kvůli mužům ( vyjma tangových kalhotek…tohle mohl vymyslet snad jedině chlap ) Volba spodního prádla je VELMI DŮLEŽITÁ. Často se nám nechce utrácet za něco, co nosíme pouze pod oblečením a to je právě chyba, protože tvar podprsenky nám formuje postavu.

Věřte mi, že když budete mít to správné prádlo, tak ať máte na sobě třeba jen tričko a džíny, nebo klidně tepláky, budete se cítit mnohem sebevědoměji, ženštěji a všimne si toho i vaše okolí.

DOBŘE PADNOUCÍ SPODNÍ PRÁDLO, VÁM UBERE MINIMÁLNĚ JEDNU KONFEKČNÍ VELIKOST

Než tedy budete vyrážet na svůj příští nákup, nejdříve se podívejte do vašeho prádelníku. Jako osobní módní stylistka se s touto problematikou často setkávám a pomáhám ženám vybrat spodní prádlo kvalitní a skvěle padnoucí. A to je mi potom údiv, jak jim to sluší.

A jak vybrat skvěle padnoucí podprsenku?

Pro zjištění správné velikosti podprsenky potřebujete znát dva údaje:

  • obvod hrudníku pod prsy
  • obvod přes prsa

Na měření byste si měla obléknout nevyztuženou podprsenku, takovou, která vám sedí nejlépe. Měření zvládnete i sama bez pomocníka, stačí si stoupnout před zrcadlo a připravit si krejčovský metr.

Obvod pod prsy změříte přiložením metru hned pod podprsenku a změříte těsně kolem hrudního koše. Dávejte pozor, abyste metr držely vodorovně a byl těsně utažený, jen tak získáte nejpřesnější míry. Obvod byste měly měřit po výdechu, těsně utažený. Podprsenky totiž obsahují elastan, díky kterému se podprsenka přizpůsobí vašemu obvodu, metr ale elastický není, proto na to dávejte při měření pozor. Odečtenou hodnotu si označíte jako A, budete ji potřebovat pro výpočet velikosti košíčků. Tato hodnota zároveň odpovídá první části velikosti podprsenky, tzn. číselné části (75A, 60B, 70C).

Pro výpočet velikosti košíčků budete ještě potřebovat znát obvod přes prsa. Ten měřte přes nejplnější obvod – tam, kde jsou bradavky. Dávejte pozor, aby byl metr opět vodorovně. Odečtenou hodnotu si označíte jako B.

No a teď už stačí jen jednoduchá matematika. Od obvodu přes prsa odečtěte obvod pod prsy, tzn. B – A, výsledek pak porovnejte v následující tabulce:

10 – 12 cm AA

12 – 14 cm A

14 – 16 cm B

16 – 18 cm C

18 – 20 cm D

20 – 22 cm E

Jak poznáte, že máte špatně padnoucí podprsenku?

  • Zapínání se nenachází pod lopatkami v linii prsou.
  • Ramínka svírají ostrý úhel se zapínáním – tvar písmene V.
  • Kostice podprsenky máte příliš nízko.
  • Přední část podprsenky nepřiléhá k tělu, ale odstává.
  • Boční kostice se zařezávají do pokožky a vytváří nepříjemný otlak.
  • Prsa „přetékají“ z košíčků ven – ať v horní části, či z boku.
  • Při pokrčení ramen vám košíčky odstávají.
  • Po sundání podprsenky máte bolestivé otlaky na pokožce.

Hodila by se vám pomoc módní stylistky? Vyberte si z nabídky našich služeb. Naše módní stylistky nabízejí módní poradenství i osobně v Praze, Brně a Olomouci. Nebo si zarezervujte online konzultaci.

Autor článku: Lucie Gálková, módní stylistka Brno