Znáte ten pocit, když koukáte na krásné černé sako a říkáte si, že si ho nekoupíte, protože doma jedno máte. Problém je v tom, že to co máte doma, tak už dávno nenosíte. A výsledek – nenosíte žádné černé sako, byť by se Vám hodilo k mnoha outfitům. Je v podstatě jedno, proč to sako nenosíte – má žmolky, trčí mu nitky, nelíbí se Vám střih, černá už není úplně černá, podstatné je, že by mělo jít z kola ven a uvolnit místo pro nové sako. Je tedy čas na třídění šatníku.
Často se u nás v šatníku opakuje jedna chyba stále dokola

máme přeplněné skříně a stejně nemáme co na sebe

Ve svých skříních si jako poklady chráníme staré oblečení, které už stejně nenosíme a někdy ani nevíme co tam vlastně všechno je. A když pak jdeme nakupovat, tak máme tendence vyhýbat se věcem, které už v šatníku prostě jsou. Koukáte po novém černém saku, když doma jedno máte? Další chybou je, že se nám něco líbí, popřípadě jsme se to naučily kombinovat s dalšími kousky a stále to kupujeme. Máme jich hodně, ale nikdy jich není dost. Může se jednat o cokoliv – černá tílka, pruhovaná trika, rifle, červené svetry. Naše nakupovací návyky jsou tedy jednoznačné, přijdeme do obchodu a hledáme to, co stále kupujeme a většinou nevěnujeme pozornost dalším kouskům, které by náš šatník obohatily a vylepšily.

Jak tedy vypadá taková očista šatníku? Žena nemusí mít skříň praskající ve švech a hromady oblečení. Zamyslete se nad tím, kolik kousků oblečení jste tento měsíc vystřídala a kolik jich máte. Důležité je mít tam základní věci a pak pár věcí, které jsou s těmito věcmi kombinovatelné. Pravidla jsou tedy následující:

1) To co jste neměla na sobě déle jak rok, popřípadě nikdy – to vyhoďte, darujte, prodejte.

2) Všechno co je zničené a do teď jste to neopravila, popřípadě to opravit nejde – vyhoďte

3) Věci, které jsou Vám již několik let malé – vyhoďte, i kdyby se Vám podařilo zhubnout s radostí si koupíte nové.

4) Oblečení, které Vám nesedí, ať už střihově nebo barevně – vyhoďte, darujte, prodejte.

Jakmile proběhne prvotní očista veškerého oblečení, obuvi a doplňků, tak si zbylé kousky vyzkoušejte a spolu zkombinujte. U tohoto kroku nejspíš zjistíte, co Vám k dokonalému outfitu chybí. Napište si seznam a věci dokupte, nemusí to být hned na druhý den, ale klidně v průběhu času a podle finančních možností. Důležité je, že již budete vědět na co se v obchodech zaměřit.
Pokud si stále nevíte rady, není nic jednoduššího než využít profesionálních služeb osobního stylisty a nechat si zorganizovat šatník 🙂